Technologia 5G

Zagrożenia

Plany przejścia na 5G na całym świecie są już w toku. Również w Polsce przyjęto projekt ustawy. Wkrótce każde miasto zostanie doposażone w tę technologię. Stacje mini-komórkowe będą rozmieszczone w całym sąsiedztwie. Zostaną zainstalowane na bokach, urzędach, szkołach lub słupach oświetleniowych.

Wieże z 5G są bardziej niebezpieczne niż inne wieże z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, 5G to ultra-wysoka częstotliwość i intensywność nadawanego sygnału. 3G i 4G używają częstotliwości w przedziale 1-4 gigaherców. 5G wykorzystuje częstotliwość od 24 do 90 gigaherców. Ujmując to w perspektywie, 90 gigaherców to 90 miliardów fal elektromagnetycznych trafiających do komórek w twoim ciele na sekundę.

Po drugie, ze względu na krótszą długość fal wymaganych przez 5G w celu obsługi przepustowości, te krótsze fale nie przemieszczają się tak daleko lub przez obiekty. Oznacza to, że przy obecnej liczbie wież komórkowych sygnał komórkowy nie będzie wystarczający. Aby to zrekompensować, potrzeba zainstalować wiele miniaturowych wież.

W Polsce przyjęto , że sieć 5G składać się będzie z dwóch warstw infrastruktury radiowej – stacji bazowych przy wykorzystaniu częstotliwości 700 MHz oraz sieci mikrostacji zapewniającej duże przepustowości w pasmach 26 GHz. Resort podaje, że zdjęta została jedna z największych barier wdrążenia sieci – restrykcje dotyczące poziomów pól elektromagnetycznych (PEM) w środowisku. Przepisy rozluźniono w taki sposób aby pozwolić technologi 5G na wyższą moc i inne szkodliwe dla zdrowia parametry sygnału.

Protes przeciwko 5G

Badania testowe w Gliwicach przeprowadziła firma Orange przy współpracy z Huawei. W trakcie badań w mieście odbył się protest. Grupa była przeciwko wykorzystaniu nadajników technologii 5G. Lokalne społeczeństwo częściej skarżyło się na bóle głowy, nerwowość i bezsenność. Dzieci w szkole miały problemy ze skupieniem uwagi.

Kolejny przykład, który może być dowodem na szkodliwość technologii to śmierć setek szpaków w Hadze. Co prawda sygnał był nadawany 20 km dalej, w Rotterdamie. Świadkowie opowiadali, że ogromne momencie włączenia nadajników stada szpaków nerwowo wzbiło w powietrze. Znaleziono je później wszystkie martwe. Badania wykluczyły choroby jako przyczynę.

Naukowcy przeciwko 5G

13 września 2017 roku ponad 180 naukowców i lekarzy z 36 krajów podpisało apel, w którym domagają się zawieszenia technologii 5G w Europie.

Istnieje potwierdzony związek między polem elektromagnetycznym a wzrostem zachorowań na nowotwory, wzrostem ilości szkodliwych wolnych rodników, uszkodzeń genetycznych, zmian strukturalnych i funkcyjnych układu rozrodczego, luk w pamięci i trudności w uczeniu się, zaburzeń neurologicznych i ogólnego złego samopoczucia. Objawy te coraz częściej pojawiają się u Europejczyków, którzy narażeni są na długoletnie działanie na pola elektromagnetycznego i sieci bezprzewodowe. Eksperci ds. zdrowia i ekolodzy uważają, że zwiększona ekspozycja na 5G wywarłaby druzgocący wpływ na nasze zdrowie i środowisko.

Rozwój technologii powinien być przyjazny dla człowieka i ekosystemu, a nowe odkrycia podnosić komfort życia dbając o zdrowie. Technologia 5G budzi wiele kontrowersji na szczeblach naukowych i obawy wśród społeczeństwa. Będziemy bombardowani bardzo wysokimi częstotliwościami przy niskim natężeniu, w krótkim zasięgu, tworząc bardzo skomplikowaną chmurę elektrosmogu.

Polski rząd jak i na całym świecie powinien raz jeszcze dobrze się zastanowić czy ludzkości jest to naprawdę potrzebne. Czy ważniejszą rolę gra zdrowie człowieka czy ogromne korporacyjne pieniądze. Afery i szpiegostwo związane z wdrążaniem technologii 5G rodzą obawy odnośnie bezpieczeństwa informacji tej sieci, a zdarzenia miały miejsce również w Polsce.