Komisja Europejska zezwoliła na dalsze stosowanie Roundup’u

Komentarz

Zagrożenia

Z końcem czerwca wygasło pozwolenie na stosowanie w UE środków ochrony roślin zawierających glifosat, w tym najpopularniejszego na świecie herbicydu: Roundup’u. Poprzednie pozwolenie obowiązywało aż 15 lat, zatruwając naszą glebę, wodę, całe ekosystemy i nas samych. W kwietniu bieżącego roku europarlament wezwał Komisję Europejską, by ta przygotowała odpowiednie dokumenty umożliwiające dalsze stosowanie glifosatu przez kolejne 7 lat, ale przy odpowiednich obostrzeniach tj. tylko do profesjonalnego użytku. W ramach kwietniowej rezolucji posłowie potępili także używanie glifosatu w praktykach rolniczych znanych jako „zielone wypalanie”, tzn. spryskiwanie plonów przed zbiorami, w celu przyspieszenia dojrzewania i ułatwienia zbiorów. Te praktyki prowadzą do wzrostu oddziaływania glifosatu na ludzi, który według Światowej Organizacji Zdrowia może być rakotwórczy. Liderem walki z tą substancją w Unii jest Francja, która grozi, że zakaże jej stosowania nawet jeśli Bruksela przedłuży autoryzację.
KE całkowicie zignorowała kwietniową rezolucję przedstawiając europarlamentarzystom propozycję nieograniczonego stosowania glifosatu przez kolejne 15 lat, a po odrzuceniu tej propozycji – przez 9 lat, na co PE również się nie zgodził.

sprayweeds-roundup

Wobec braku porozumienia i zagrożenia, że licencja na stosowanie herbicydów z glifosatem po prostu wygaśnie Komisja Europejska podjęła 30 czwerca decyzję o przedłużeniu autoryzacji dla glifosatu. Bez niej trzeba by wycofać ze sprzedaży wszystkie środki ochrony roślin zawierające tą substancję.   Decyzją KE będą one  dostępne na unijnym rynku jeszcze przez 18 miesięcy. Według Komisji jest to czas potrzebny ekspertom na zbadanie rzeczywistego wpływu na zdrowie ludzi tego herbicydu.

źródło: www.xebola.wordpress.com

Opracowano na podstawie:
1. Agrobiznes – wydanie z dn. 30.06.2016
2. http://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/panstwa-ue-nie-doszly-do-porozumienia-ws-stosowania-glifosatu
3. http://www.agronews.com.pl/pl/32,55,20038,160,9,pe_glifosat_na_7_lat_i_tylko_do_profesjonalnego_uzytku.html


Freedom

Freedom

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org
Freedom

Latest posts by Freedom (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 + = 48