Warsztaty Projektowania Permakulturowego i Ekoosadniczego

Permakultura Warsztaty

Zapraszamy na trzydniowe Warsztaty Projektowania Permakultury i Ekoosad w Jabłonce które poprowadzi dla Was Ben Lazar, wędrowny nauczyciel permakultury, projektant i animator ogrodu społecznościowego KOS na Krzemionkach w Krakowie i Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni.PL

W ramach warsztatów będziemy projektować siedliska (gospodarstwa), z uwzględnieniem wymiaru społecznościowego — holistyczne naukowo-filozoficzne podejście w myśl teorii Gai i głębokiej ekologii, z wykorzystaniem metody Dragon Dreaming, zasad projektowania permakulturowego i ćwiczeń Animate Earth Stephana Harding.

WYDARZENIE obejmuje:

PROJEKTOWANIE PERMAKULTUROWEGO GOSPODARSTWA (permaculture design — keyline) w tym zasady retencji: część teoretyczna (prezentacje-inspiracje) + część praktyczna w terenie, przy dobrej pogodzie mierzymy profil, znajdujemy key point — dla retencji, dalej grządki, zakładamy kompostownik, budujemy podwyższone grządki w systemie kaskadowymt itd.)

Podczasz warsztatów dowiecie się m.in. jak stworzyć ekologiczne gospodarstwo zaprojektowane zgodnie z zasadami permakulturowymi: z troską o Ziemię, o ludzi i w duchu sprawiedliwego podziału dóbr (fair share). W związku z tym podczasz warsztatów zwrócimy uwagę na warstwę społeczną ekosystemu — naszego siedliska — jego powiązań z ludźmi spoza. Zrobimy to na przykładzie i specyfice miejsca, w którym odbywać się będą warsztaty.

Poznamy okolicę, obejrzymy posiadłość, a gospodarze opowiedzą nam o zjawiskach, których nie uda nam się zobaczyć np. o porach roku. Potem zrzutujemy obraz siedliska na mapę i zaczniemy rysować projekt z uwzględnieniem systemu retencji, bo bez wody nie ma życia.

Przed i w trakcie pracy zostą poprowadzone wykłady odnośnie zasad projektowania perma (permaculture design & keyline) w formie prezentacji-inspiracji wraz z dyskusją. Projektować będziemy wspólnie uruchamiając inteligencję grupową, bo “co dwie głowy to nie jedna a tym bardziej dwanaście 🙂

Porządnie narysowany perma-projekt każdego każdego z uczestników gospodarstwa jest planowanym zwieńczeniem naszych warsztatów. Zakładam, że w każdej grupie znajdzie się przynajmniej jedna osoba dobra w rysowaniu 🙂 ta osoba czytając te słowa, niech się już przygotowuje: papier, kredki, ołówki, linijki, ekierki i inne potrzebne przybory będą na miejscu.

PROJEKTOWANIE SPOŁECZNOŚCI  tzw. “grupy wsparcia” w tym strategie suwerenności żywnościowej (w tej części pomoże nam metoda Dragon Dreaming — o co chodzi? o to jak sprawnie prowadzić grupowe projekty, co jest częścią nieodzowną utrzymania każdego gospodarstwa, tym bardziej ekosystemowego.

ANIMATE EARTH – ćwiczenia czucia Ziemi i kontaktu z biosferą metodą opracowaną na podstawie propozycji Stephana Hardinga.

Trudno opisać te ćwiczenia. Jest ich dużo, są wielopłaszczyznowe i lepiej doświadczyć bezpośrednio niż o nich czytać. Za wskazówki posłużą hasła: releasing, grounding — oddawanie, odpuszczanie, zakorzenianie. Powrót do Centrum, Podstawy, Ziemi, Natury, Wszechświata. Bezpośredni Kontakt. Uwrażliwianie. Zmysły. Spontaniczny taniec z przyrodą i dla przyrody, jej ucieleśnienie. Improwizacja ruchowa, balansowanie, odnajdywanie ruchu Ziemi w ciele.

Celem tego punktu warsztatów jest pogłębienie kontaktu z ekosystemem projektowanego gospodarstwa, poczucie lokalnego biotopu. Poza tym ćwiczenia same w sobie mają być odskocznią, oddechem od warsztatowych, umysłowych prac projektowych.

Uaktywnienie wrażliwości — głębokiej empatii wobec wszystkich istot żywych jak również “nieożywionej” materii Planety jest kluczowym aspektem równowagi życia i permakulturowej etyki, stąd ćwiczenia te, dla kogoś mogące uchodzić za drugorzędne, wskazują na sedno sztuki ekosystemowego projektowania.

Elementem ćwiczeń będzie wyprawa w przyrodę:
– aby zrozumieć i poczuć zakorzenienie w biosferze (sylvoterapia)
– z ciekawością dziecka (praktyka Deborah Hay)
– z zamkniętymi oczyma, by rozbudzić inne zmysły (dotyk, smak, słuch, węch — ćwiczenie w parach)

ANIMATE EARTH obejmie również poranne ćwiczenia energetyzujące, na przykład ziewania + lub gimnastyczne rytuały np: Powitanie Słońca 🙂 lub/oraz ćwiczenia np. medytacyjne, oddechu metodą Chan 3–1-5 albo inne rozluźniające.

Dalej: leżenie na łące na słońcu, chodzenie boso po ziemi, kilka asan, wspólny masaż — Babie lato — sieć połączeń. Inne przykładowe ćwiczenia dla łaknących ruchu i tańca.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 

Dostępny jest pod tym linkiem w formie prezentacji: LINK

TERMIN: 29-31 sierpnia 2017r.

MIEJSCE: Gospodarstwo Ekologiczno-Kulturalne Stowarzyszenia FREEDOM we wsi Jabłonka 101, na pogórzu Dynowskim, 55km na południe od Rzeszowa

DONACJA: 300 zł od osoby

W cenę wliczone są:
– koszty organizacyjne
– koszty eksploatacyjne
– wynagrodzenia dla prowadzących
– nocleg w własnym namiocie na polu namiotowym lub w stodole
– wegetariańskie obiadokolacje
– napoje

 ZAPISY: Zgłoszenia proszę kierować na adres mailowy: biuro@sfreedom.org podając w wiadomości:

Tytuł wiadomości:

Warsztaty Projektowania Permakulturowego i Ekoosadniczego – sierpień 2017

Imię i Nazwisko:

Tel. kontaktowy do celów organizacyjnych:

UWAGA!

– Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest wpłata całości kwoty na numer konta, który zostanie podany w odpowiedzi na przesłane zgłoszenie.
– O udziale w warsztatach decyduje kolejność wpłat i zgłoszeń.
– Możliwość rezygnacji z warsztatów z pełnym zwrotem opłaty – najpóźniej 7 dni przed planowanym terminem warsztatów.
– Po otrzymaniu zgłoszenia poinformujemy Cię o szczegółach warsztatów.


Freedom

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org
Freedom

Latest posts by Freedom (see all)