Wyrzuć chemię z domu

Komentarz

Ekologia

Reklamy i producenci wmawiają nam, że do czystego i zdrowego życia potrzebujemy bardzo różnych produktów. I to wielu. Każdego do innej czynności czy nawet powierzchni. Płynu do mycia naczyń, do prania oraz płukania tkanin, do mycia podłóg, innego do mycia okien czy czyszczenia toalety, i wiele, wiele innych.

Przechodząc przez dział z chemią gospodarczą w każdym sklepie można dostać zawrotów i bólów głowy, łzawienia, bólu oczu, kataru, a później przy użytkowaniu tych produktów możemy nabawić się alergii. Znam osoby, które by móc wysprzątać swoje mieszkanie czy umyć naczynia muszą użyć bardzo grubych rękawic, a toaletę myją mając na oczach założone okularki do pływania.

Składniki i nieznane substancje chemiczne, a zdrowie

Czy kiedykolwiek czytaliście skład produktów, które mają pomóc nam utrzymać nasze mieszkania w czystości? Warto wiedzieć, że niekiedy producenci nie umieszczają pełnej listy substancji na opakowaniu, gdyż informacje te chronione są prawem patentowym. Czy zastanawiacie się jaki wpływ na nasze organizmy mają substancje zawarte w kosmetykach czy perfumach? Niektóre dolegliwości i choroby (m.in. bóle głowy, choroby przewlekłe, astma, alergie, choroby skórne) mogą być powodowane powszechnym użyciem środków chemicznych bogatych w silne, agresywne dla naszego ciała substancje. Nasz organizm jest przemęczony – nieustannie usuwa pozostałości toksyn, które serwuje nam współczesny świat. Na opakowaniach środków komercyjnych znajdziemy ostrzeżenia typu: składniki niebezpieczne dla środowiska, drażniące, trujące. Należy też dodać: rakotwórcze, uszkadzające układ odpornościowy czy hormonalny.

Nie myślcie, że produkty te są przebadane oraz nieszkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska skoro znajdują się na półkach sklepowych. W Unii Europejskiej nie ma oficjalnych rejestrów substancji chemicznych, a także nie wiemy czy badane są korelacje konkretnych substancji, które nierzadko znajdujemy w jednym produkcie. Istna chemiczna bomba.

Czy istnieje zatem alternatywa?

Oczywiście! Jak najbardziej możemy stosować naturalne, ekologiczne i co najważniejsze skuteczne produkty, które sami wykonamy w naszej kuchni. Powstaje coraz więcej blogów poświęconych ekologicznemu i zdrowemu stylowi życia, poszerza się oferta warsztatów, na których nauczymy się jak zrobić własne mydło czy proszek do prania, powstają nowe publikacje.

Jedną z pionierek ekologicznego i naturalnego życia jest Ewa Kozioł, założycielka bloga Zielony Zagonek , która od 2012 roku pokazuje na przykładzie swojej obecnie 5-osobowej rodziny, że można inaczej – zdrowo, naturalnie oraz tanio.

Wyrzuć chemię ze swojego domu…

W 2016 roku Wydawnictwo Znak wydało książkę Pani Ewy pt. „Wyrzuć chemię z domu”, dzięki której dowiemy się jak żyć w zgodzie z naturą, jak prowadzić gospodarstwo w sposób ekologiczny i jak naturalnie dbać o nasze zdrowie, urodę i dom.

wyrzuc_chemie_z_domu_2

Autorka porusza temat ekologicznego stylu życia jako alternatywy do konsumpcjonizmu, pisze także o minimaliźmie, który wpływa pozytywnie na nasze życie i szczęście, o wspólnocie (kooperatywie), która niestety powoli zostaje w naszym społeczeństwie zatracona.

Książka podzielona jest na 8 działów, z których dowiemy się jak samodzielnie zrobić domowe środki czystości, odkryjemy świat kosmetyków naturalnych, poznamy naturalne sposoby pielęgnacji niemowlęcia i dziecka, najskuteczniejsze ziołowe receptury, dowiemy się jak na małej przestrzeni uprawiać rośliny oraz zostaniemy wprowadzeni w zagadnienia minimalizmu i prostoty.

Mydło i krem zróbmy sobie sami!

Książka przepełniona jest prostymi, sprawdzonymi przez autorkę przepisami, w których krok po kroku instruuje jak zrobić domowe środki czystości, kosmetyki czy lekarstwa. Przepisy oparte są na prostych produktach, które zapewne możecie znaleźć w swoich szafkach kuchennych (np. soda oczyszczona, ocet, oliwa, czy kwasek cytrynowy), a także na ziołach czy atestowanych olejkach eterycznych. Co ważne, produkty które wykonamy sami są skuteczne i jednocześnie znacznie tańsze niż przemysłowe odpowiedniki. Ewa udowadnia, że stosując domową chemię nie tylko zaoszczędzimy nasz budżet, ale będziemy zdrowsi. W książce znajdziemy również informacje dotyczące szkodliwych składników znajdujących się w środkach komercyjnych, dowiemy się które składniki są dla nas niebezpieczne i czego szczególnie powinniśmy unikać, poznamy badania i publikacje.

Coś jeszcze?

Książka “Wyrzuć chemię z domu” pomoże nam odnaleźć drogę do harmonijnego, ekologicznego życia, bez dodatków szkodliwej chemii. Zachęcam do przeczytania i wyrzucenia chemicznych środków z własnego domu 🙂

Na stronie Zielonego Zagonka znajdziecie również sklepik ekologiczny , a w nim między innymi zestaw (z instrukcją) do wykonania proszku do prania, zestaw startowy do naturalnego sprzątania czy naturalne, roślinne mydła i olejki eteryczne.

Książkę można kupić na stronie Wydawnictwa Znak oraz w księgarniach.

źródło zdjęć: empik.com, zielonyzagonek.pl

Niebawem kolejne recenzje, również książek Pani Ewy 🙂


Katarzyna Małgorzata

Uśmiechnięta od ucha do ucha członkini Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego FREEDOM, matka biały i ferajna, miłośniczka street artu, asystentka rzeczników patentowych.
Katarzyna Małgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 50 = 56