Tags:

Styl życia w idei Zero Waste – relacja z konferencji

Komentarz

Ekologia

Każdy z nas wytwarza codziennie odpady, czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy jak ogromne są to ilości, a w skali rocznej aż tony śmieci. Polacy produkują odpadów z roku na rok coraz więcej. Według najnowszych danych GUS w 2015 r. w Polsce zebranych zostało 10 863,5 tyś. ton odpadów komunalnych, to jest o 5,2% więcej niż rok wcześniej. Dlatego tak ważne jest, abyśmy starali się ograniczać straty, żyć bardziej świadomie i wybierać bardziej funkcjonalne rozwiązania oraz przedmioty wielokrotnego użytku.

Bez odpadów i bez śmieci

Z pomocą w spełnieniu powyższych celów przychodzi styl życia w ruchu Zero Waste, czyli bez odpadów, bez śmieci. Zero Waste to inspirująca idea, która może być sposobem na oszczędność. Mogliśmy się o tym dowiedzieć m.in w niedzielę 4.12.2016 r. w Warszawie podczas bezpłatnej konferencji “Dom bez odpadów, czyli recepta na oszczędność” zorganizowanej przez Little Greenfinity. Główną prelegentką konferencji była pionierka ruchu Zero Waste – Bea Johnson, blogerka Zero Waste i autorka książki „Zero Waste Home”. Bea na przykładzie swojej rodziny i stylu życia jaki prowadzą pokazuje, że życie bez śmieci jest możliwe i jak sama mówi jest receptą na szczęście. Bea podróżuje po całym świecie, wygłasza wykłady dające dużo pozytywnej energii i promuje swoje idee oraz książkę.

Podczas konferencji

Udział w konferencji był darmowy. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział prawie 300 osób, a prawie 100 uczestników było na tak zwanej liście rezerwowej. Po rejestracji uczestnicy konferencji zostali przywitani poczęstunkiem w stylu Zero Waste i z nieznacznym opóźnieniem rozpoczęło się spotkanie. Podczas godzinnego wykładu mogliśmy poznać Beę i jej rodzinę, zobaczyć jak wygląda ich dom i organizacja życia. Bea wdraża rozwiązania pozwalające jej rodzinie nie produkować śmieci już od roku 2008 i dzięki minimalizmowi, dobrej organizacji zakupów, wypróbowaniu wielu sposobów (przepisy na domowe środki czystości, kosmetyki, sklepy z produktami na wagę itd.) oraz na skupieniu się na tym, aby BYĆ, a nie MIEĆ ich czteroosobowa rodzina wraz z psem produkowała od 2008 r. jeden litrowy słoik odpadów rocznie, a dzięki odpowiedzialnemu podejściu do konsumpcji oszczędzają około 40% dotychczasowych wydatków. Na przestrzeni ostatniego roku ilość ich śmieci jeszcze zmalała – do pół litrowego słoika, który Bea miała ze sobą.

zero_waste_2

W trakcie konferencji można było dowiedzieć się jak skutecznie wdrożyć zwyczaje w duchu bezśmieciowego życia. Bea opowiedziała o podstawowych 5 zasadach Zero Waste (tak zwane 5 eR’ek) – którymi są: ang. refuse, reduce, reuse, recycle, and rot (and only in that order) – czyli odmówić rzeczy, których nie potrzebujemy, zredukować ilość rzeczy które potrzebujemy, użyć ponownie – zastąpić przedmioty jednorazowego użytku przedmiotami wielorazowego użytku, ponownie wprowadzać do obiegu – przerabiać, przetwarzać przedmioty, oraz kompostować, i tylko w takiej kolejności. Zaprezentowała jakie przedmioty wielokrotnego użytku powinniśmy mieć w swoim domu, jak przygotować się idąc na zakupy np. spożywcze oraz jak łatwo i naturalnie zrobić produkty domowe – do sprzątania czy higieny osobistej np. pastę do zębów, na bazie oleju kokosowego, ksylitolu i olejku miętowego czy płyn do sprzątania na bazie wody, octy i olejków eterycznych.

Po wykładzie oraz krótkiej przerwie odbyła się debata z zaproszonymi gośćmi na temat możliwości minimalizowania wytwarzania odpadów w Polsce, jednak ze względów na ograniczenia czasowe nie wzięliśmy udziału w drugiej części spotkania.

Rozwój Zero Waste w Polsce

Bardzo cieszy fakt, że ruch Zero Waste staje się coraz popularniejszy Polsce i coraz więcej osób wprowadza zmiany w swoim życiu. Niedawno w Warszawie powstał pierwszy sklep, w którym można kupić produkty na wagę. Rośnie popularność punktów naprawy uszkodzonych butów, ubrań i urządzeń, a kupowanie używanych rzeczy przestało być wstydliwe. Powstają nowe blogi związane z tematyką bezśmieciowego życia, upcyklingu, ludzie wymieniają się swoimi pomysłami i radami, a polska społeczność lokalna założyła między innymi grupę na Facebook’u – Zero Waste Polska. Konferencja była bardzo dobrą okazją do spotkania się „fanatyków” idei życia bez odpadów, dlatego nie dziwi fakt, że koordynatorka grupy Aleksandra Niewczas zorganizowała (już trzecie) spotkanie aktywistów i osób zaangażowanych w jej działalność. Spotkanie odbyło się przed konferencją.

Miejmy nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom problem jakim są śmieci i produkty jednorazowego użytku zostanie mocno zauważony i coraz więcej ludzi postara się zmienić swoje nawyki i żyć bardziej świadomie i oszczędniej. Zamawiając kawę w kawiarni możecie poprosić, aby wlali ją do Waszego kubka termicznego, być może spotkacie się z miłą niespodzianką i otrzymacie ją zupełnie za darmo. Spróbujcie 🙂

Konferencja była rejestrowana i zostanie opublikowana na stronie organizatora. Damy Wam znać.

Zapraszamy także do obejrzenia filmu o działalności pionierki:

AKTUALIZACJA!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu podsumowującego konferencję.

A także do całej relacji z konferencji. Część 1, czyli wykład Bei oraz część druga – panel dyskusyjny.

Więcej o idei zero waste przeczytacie tu.


Katarzyna Małgorzata

Uśmiechnięta od ucha do ucha członkini Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego FREEDOM, matka biały i ferajna, miłośniczka street artu, asystentka rzeczników patentowych.
Katarzyna Małgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 6 = 2