Capsula Mundi – ekologiczne cmentarze

Komentarz

Ekologia

Dwoje włoskich projektantów – Anne Citelli i Raoul Bretzel – proponują światu zupełnie nowe spojrzenie na zjawisko pochówku ciała po śmierci. Duet ma odmienne od istniejących podejście do tematu.

Capsula Mundi to jajowata kapsuła, wykonana z materiałów biodegradowalnych, w której umieszczane jest ciało po śmierci. Kapsuła zostaje zakopana w ziemi wraz z nasionem lub sadzonką rośliny, z którą z biegiem czasu stanie się dorodnym drzewem. W konsekwencji zamiast tradycyjnych cmentarzy miałyby tworzyć się Lasy Pamięci.

źródło: capsulamundi.it

Kapsuła ma kształt jajka, które utożsamiane jest z symbolem narodzin, nowego życia, startu. W wielu kulturach śmierć kojarzona jest z początkiem, z rozpoczęciem życia w innym wymiarze, połączenia się z Absolutem, Stworzycielem, Miłością, Bogiem, Wyższą Świadomością, Wszystkim Co Jest. Pozycja w jakiej złożone jest ciało w kapsule nie jest przypadkowa, jest to pozycja embrionalna, taka w jakiej zaczynamy swoją ziemską egzystencję w łonie matki. Opowieść o życiu zatacza koło. Dusza spotyka po raz pierwszy i żegna ciało będące w takiej samej pozycji. Jesteśmy w niej nadzy, prawdziwi w swojej naturze. Po odejściu ducha, ciało staje się świątynią bez boga, pustymi murami. Jednak wciąż traktowane jest z szacunkiem, z wdzięcznością za odbytą służbę, wciąż pozostaje święte. Jednak nie zmienia to faktu, że ciało to jest zlepkiem atomów, masą biologiczną, która po rozkładzie użyźni glebę, stanie się pokarmem dla wzrastającej rośliny. I w ten sposób będzie służyć dalej. W pewnym sensie człowiek żyje dalej w tym drzewie. Wciąż obracające się koło życia, powstajemy z ziemi i w ziemię się zamieniamy.

źródło: capsulamundi.it

Poza niezwykle poetyckim podejściem do tematu, projekt Capsula Mundi cechuje się także dbałością o ekologię. Taki rodzaj pochówku, nie tylko ograniczy zanieczyszczenie środowiska naturalnego wiążące się budowaniem i istnieniem cmentarzy tradycyjnie spotykanych w naszej kulturze, ale także wpłynie na nie dodatnio. Wzrastające drzewa będą poprawiać jakości powietrza, którym oddychamy. Zamiast je ścinać, aby pozyskać drewno do budowy trumien, drzewa będą sadzone. W takich okolicznościach, plastikowe kwiaty i inne ozdoby, tak powszechne na polskich cmentarzach nie miałyby racji bytu. Materiał, z którego zbudowane są urny jest w 100% biodegradowalny i pozyskany z surowców naturalnych.

źródło: capsulamundi.it

Niestety taki rodzaj pochówku nie jest jeszcze powszechny, a nawet legalny w wielu krajach. Na szczęście powoli się to zmienia. Twórcy wierzą, że przed zmianą prawa musi nastąpić wzrost świadomości, dlatego mocno promują swoją ideę i robią co w ich mocy, aby zielone cmentarze stały się rzeczywistością. Trzymamy kciuki!

Więcej informacji na oficjalnej stronie projektu: capsulamundi.it


Freedom

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org
Freedom

Latest posts by Freedom (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 77 = 84