Jedna z Norweskich rodzin postanowiła spełnić swoje marzenia i wybudować gliniany dom pod geodezyjną kopułą. Inwestycja powstała w dość ekstremalnych warunkach klimatycznych, a dokładniej na wyspie Sandhornøya, w północnej części Norwegii. Rodzinie tej udało się stworzyć własną przytulną oazę. Państwo Hjertefølger właśnie tam rozpoczęli swoją podróż do zrównoważonego życia, która zaczęła się w 2013 r. Ich trzypiętrowy domu wybudowany w technice Cob, czyli z gliny, piasku, wody, drewna i innych naturalnych materiałów, nadaje swojemu wyglądowi organiczne kształty połączone z estetycznymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Cały budynek chroniony jest przeszkloną geodezyjną kopułą oraz wykorzystuje energię słoneczną.

źródło: naturhuset.blogg.no
Kopuła o wysokości 7,5 metrów otula swoją bryłą m.in. pięć sypialni i dwie łazienki. Budynek daje schronienie sześcioosobowej rodzinie przed silnymi wiatrami, dużymi obciążeniami śniegu oraz wysokimi kosztami ponoszonymi za ogrzewanie. Geodezyjna kopuła obejmuje również ogródek przy domu, który dzięki panującemu tam klimatowi daje rodzinie niezbędne środowisko do uprawy roślin jadalnych. Można tam znaleźć m.in. jabłka, wiśnie, śliwki, morele, kiwi, winogrona, ogórki, pomidory i zioła. To tylko część jedzenia, które można tam uprawiać.

źródło: naturhuset.blogg.no
Rustykalne wnętrze domu posiada przytulny klimat, tworzy ciepłą, przyjazną atmosferę z dala od zimnego klimatu koła podbiegunowego. Dokoła niego rozciągają się spektakularne widoki natury Northern Lights, które zapewniają wyjątkową rozrywkę dla całej rodziny na zimowe wieczory.
“Kochamy ten dom. Ma on swojÄ… wÅ‚asnÄ… duszÄ™ i czujemy siÄ™ w nim bardzo dobrze. Co zaskakuje nas to fakt, że doÅ›wiadczamy poczucia jak byÅ›my zaczÄ™li żyć od nowa, a dokÅ‚adniej od momentu w kórym rozpoczeliÅ›my jego budowÄ™. Ten proces zmieniÅ‚ nasze życie i nas na nowo uksztaÅ‚towaÅ‚” – powiedziaÅ‚ Ingrid Hjertefølger

źródło: naturhuset.blogg.no
Po trzech latach życia w naturze dom zbudowany w całości przez rodzinę i przyjaciół dalej się rozwija.
“Uczucie, które towarzyszy podczas pierwszej wizyty w takim domu jest caÅ‚kowicie inne niż wizyta w konwencjonalnym budynku. Atmosfera jest wyjÄ…tkowa. Dom ma w sobie dużo spokoju. Niemal można w nim usÅ‚yszeć ciszÄ™. Teraz już wiemy, że takich doznaÅ„ nigdy byÅ›my nie odczuli gdyby ten dom ktoÅ› zaprojektowaÅ‚ i zbudowaÅ‚ dla nas” – powiedziaÅ‚ Ingrid Hjertefølger.

źródło: naturhuset.blogg.no
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego dom oraz rodzinę Państwa Hjertefølger
źródło: mymodernmet.com
blog rodziny Hjertefølger: naturhuset.blogg.no
Tłumaczenie Nicola Agier na zlecenie FreedomNew oraz BudownictwoNaturalne.info.pl
JeÅ›li interesuje CiÄ™ naturalne budownictwo, tynki gliniane i wapienne oraz inne usÅ‚ugi, doradztwo i wykonanie – koniecznie odwiedź stronÄ™ GlinoDom.plÂ
Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)
- Gliniany dom pod geodezyjną kopułą w Norwegii - 7 stycznia 2017
- FRIDOM – weź i zbuduj! - 27 grudnia 2016
- Domek Hobbita, czyli Polska Hobbitówa - 22 grudnia 2016