Tags:

Duchowa natura włosów

2 komentarze

Coś dla duszy

“Nasza fryzura może być tylko trendem, ale jeżeli zaczniemy odkrywać istotę włosów, możemy stwierdzić, że poprzez ich obcinanie pozbawialiśmy się jednego z najcenniejszych źródeł energii dla ludzkiej witalności” – Yogi Bhajan

Dopuść możliwość, że włosy na Twojej głowie nie są tylko po to, żeby dobrze wyglądać. Człowiek jest jedyną istotą na świecie, której wyrastają najdłuższe włosy na głowie zanim osiągnie wiek dojrzały. Twoje włosy rosną tylko do określonej długości – jest to długość odpowiednia dla Ciebie, potem proces się zatrzymuje. Z punktu widzenia jogi włosy są niesamowitym darem natury, mogą pomóc podnieść Energię Kundalini – twórczą siłę życiową, która zwiększa witalność, intuicję i spokój.

Obcinanie włosów

Dawno temu ludzie w wielu kulturach nie ścinali włosów, gdyż uważali je za część tego kim są. Nie było żadnych zakładów fryzjerskich. Często kiedy ludzie zostawali pojmani w niewolę ich włosy obcinano na znak niewolnictwa. Było to też rozumiane jako pewnego rodzaju kara, która miała zmniejszyć moc osób zniewolonych.

Kości czołowe są porowate – ich funkcją jest przesyłać światło do szyszynki, co wpływa dobrze na aktywność mózgu, tarczycę i hormony płciowe. Grzywka zasłaniająca czoło utrudnia ten proces.

Kiedy Czyngis-Chan podbił Chiny, uważał chińczyków za bardzo mądrych, inteligentnych ludzi, którzy nie będą chcieli mu się podporządkować. W związku z tym wymagał od każdej kobiety w kraju, aby obcięła włosy i nosiła grzywkę, ponieważ wiedział, że będą przez to bardziej nieśmiałe i łatwiejsze do kontrolowania.

Ponieważ podbijane zostawały całe plemiona lub społeczeństwa obcięte włosy stały się tak powszechne, że ich znaczenie zatraciło się po kilku pokoleniach. Zaczęto kierować uwagę na fryzury i modę.

Nauka o włosach była jedną z pierwszych technik dla rozwoju świadomościowego podaną przez Yogi Bhajana kiedy przybył do Ameryki.

“Kiedy włosy na Twojej głowie osiągnął odpowiednią dla Ciebie długość zaczyna być wytwarzany fosfor, wapń i witamina D. Zaczyna się proces przesyłania substancji do płynu limfatycznego i płynu rdzeniowego przez dwa kanały usytuowane na górze mózgu. Ta zmiana jonowa sprawia, że pamięć jest bardziej wydajna, zwiększa się energia fizyczna i cierpliwość.”

duchowa_natura_wlosow_3

Yogi Bhajan wyjaśnia, że jeśli podejmujesz decyzję o ścięciu włosów nie tylko tracisz tą dodatkową energię i pożywienie, ale Twoje ciało będzie musiało zapewnić ogromną ilość energii i składników odżywczych potrzebnych do odbudowania włosów nieustannie rosnących.

Ponadto włosy są antenami, które gromadzą i przesyłają energię Słońca (Pranę) do płatków czołowych – części mózgu używanej podczas medytacji i wizualizacji. Anteny te działają jako kanały przesyłające Ci większe ilości subtelnej, kosmicznej energii. Proces wykreowania takich punktów skupiających energię na końcach włosów zajmuje około trzech lat – tyle czasu trzeba czekać od obcięcia.

Kundalini a pielęgnacja włosów

W Indiach, Rishi jest znany jako mądry. Związuje końcówki włosów na czubku głowy podczas dnia dla naenergetyzowania komórek mózgowych – rozczesuje włosy na noc. “Rishi knot” tak nazywa się upięcie włosów na czubku głowy, zasila Twoje pole magnetyczne (aurę) i stymuluje szyszynkę.

“Ta aktywacja Twojej szyszynki spowoduje rezultaty w wydzielaniu przez nią większej ilości substancji, które są kluczowe dla rozwoju wyższych funkcji intelektualnych, a także wyższej duchowej percepcji” – Yogi Bhajan

duchowa_natura_wlosow_1

W ciągu dnia włosy absorbują energię słoneczną, ale w nocy energię Księżyca. Trzymanie włosów w górze podczas dnia i w dół w czasie nocy pomaga w tym procesie. Zaplatanie włosów na noc pomoże w zachowaniu równowagi pomiędzy polem magnetycznym dnia i nocy.

Rozdwojone końcówki

Luźno rozpuszczone włosy mogą ulegać rozdwajaniu. Zamiast je przycinać – tracąc tym samym swoje anteny – Yogi Bhajan zaleca stosowanie niewielkiej ilości olejku migdałowego na noc, aby mógł zostać wchłonięty przed zmyciem go następnego ranka. Trzymanie końcówek włosów na czubku głowy (Rishi knot) oraz osłona ich poprzez nakrycie głowy podczas dnia pomoże zachować ich zdrowie. Jeśli masz długie włosy sprawdź czy Twoje doświadczenia nie są inne kiedy są czyste i związane na czubku głowy, a inne gdy są rozpuszczone luźno w dół.

Mokre włosy

Rok po przesileniu zimowym, kiedy Yogi Bhajan siedział w naszym salonie z mokrymi włosami wyjaśnił, że musi wysuszyć je przed związaniem ich do góry w celu uniknięcia bólu głowy. Kiedy zwiążesz włosy mokre mają tendencję do kurczenia się i napinania, są kruche, a nawet się łamią kiedy schną. Lepszym pomysłem jest znaleźć czas, usiąść na słońcu i pozwolić czystym, mokrym włosom wyschnąć naturalnie i zaabsorbować trochę dodatkowej witaminy D.

1-aquarian-rebirth-robyn-chance

Jogini polecają myć włosy co 72 godziny lub częściej jeżeli skóra głowy łatwo się poci. Jest korzystnie umyć głowę gdy się jest zdenerwowanym, ułatwia to proces emocjonalny. Yogini polecają także używania drewnianych grzebieni do czesania włosów, zapewnia  to stymulację i ruch skóry głowy, drewno nie tworzy elektryczności statycznej, która powoduje stratę energii przesyłanej z włosa do mózgu. Musisz zauważyć, że gdy czeszesz włosy i skórę głowy od przodu do tyłu i od tyłu do przodu, potem z prawej na lewą i odwrotnie kilka razy – odświeża Cię to, nie ważne jak długie są Twoje włosy. Wszystkie trudności i zmęczenia dnia znikną. Mówi się, że gdy kobiety używają tej techniki do czesania włosów dwa razy dziennie pomaga im to utrzymać młodość, zdrowy cykl menstruacyjny i dobry wzrok. Jeżeli jesteś łysy lub łysiejący brak energii pochodzącej z włosów możesz zastępować poprzez więcej medytacji. Jeżeli znajdziesz jakieś siwe włosy na swojej głowie to pamiętaj, że srebrny lub biały kolor zwiększa przepływ witamin i energii w celu zrekompensowania procesu starzenia. Dla lepszego zdrowia Twojego mózgu staraj się zachować jak najbardziej naturalne i zdrowe włosy.

Włosy Tagore

Poznaj jak piękne i silne są Twoje włosy, kiedy o nie dbasz żyjesz życiem spełnionym. Yogi Bhajan opowiedział nam historię o włosach wiele lat temu na Obozie Kobiet w Nowym Meksyku. Kiedy RabindranathTagore, wielki poeta, który urzeczywistnił Boga w Sobie, starał się spotkać przyjaciela na statku parowym – przyjaciel go nie rozpoznał i napisał do niego list:

“Byliśmy na tym samym statku parowym, ale Cię nie znalazłem”. Tagore odpowiedział: “Byłem tam.” Przyjaciel powiedział: “Rozumiem, że jesteś teraz człowiekiem, który odnalazł Boga i chciałbym wiedzieć jakie było Twoje pierwsze działanie kiedy zdałeś sobie sprawę z jedości wszystkiego?” Tagore odpowiedział: “Kiedy poczułem jedność wszystkiego wrzuciłem mój zestaw do golenia do Oceanu. Poddałem moje ego naturze. Chciałem żyć w takiej formie jaką dał mi mój Stwórca.”

Kiedy ludzie pozwalają by ich włosy rosły – witają dojrzałość, odpowiedzialność za bycie w pełni dorosłymi i w pełni wydajnymi. Dlatego znajdziesz spokój i wdzięk u osób z nieobciętymi od urodzenia włosami – jeżeli są odpowiednio zadbane. Stwórca ma określoną przyczynę dania Ci takich, a nie innych włosów.

Mówi się, że jeżeli pozwolisz urosnąć włosom na pełną ich długość i zawiniesz je na czubku głowy, energia słoneczna, praniczna siła życiowa jest zasysana w dół kręgosłupa (przez czubek głowy). Aby przeciwdziałać ruchowi w dół, Kundalini, energia życiowa wznosi się ku górze by stworzyć równowagę.

W słowach Yogi Bhajana: “Twoje włosy nie są tu przez pomyłkę, mają określony cel, który odkrywają święci, a inni ludzie będą się z nich tylko śmiać.”

Tekst źródłowy autorstwa: Cynthi Evans, www.themindsjournal.com/the-spiritual-nature-of-hair

Tłumaczenie: olgamichalska, dla freedomnews.pl


Freedom

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org
Freedom

Latest posts by Freedom (see all)

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

44 − = 35