Co oznaczają cyfry na owocach?

Komentarz

Coś dla ciała

Na pewno widziałeś niejednokrotnie, że na owocach i niektórych warzywach kupowanych w markecie przyklejone są małe naklejki. Oprócz tego, że informują nas o producencie to także zawierają kod PLU ( Price look-up), który to zawiera szczegółową informację o tym, skąd jest dany produkt i jaki jest np. jego rozmiar.

To dość przydatna informacja, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym szaleje GMO i dokładnie nie wiemy, co ląduje na naszym talerzu. Zazwyczaj każdy taki kod ma określony ciąg cyfr, który odpowiada czemuś konkretnemu. Sam przekonasz się, co dany komunikat oznacza. Bądźmy świadomymi konsumentami i kierujmy się przede wszystkim naszym zdrowiem, bo ono jest najważniejsze.

Czterocyfrowy kod rozpoczynający się od ’3′ lub ’4′

Jeśli istnieją tylko cztery cyfry na naklejce, to oznacza to, że owoce (lub warzywa) zostały wyprodukowane przy pomocy nowoczesnych technik agrotechnicznych – w tym obfitej ilości nawozów i pestycydów.

237

Pięciocyfrowy kod rozpoczynający się od ’8′ Kiedy widzisz tę naklejkę, owoc został genetycznie zmodyfikowany jako część procesu uprawy. Niestety to prawda. Jest to żywność GMO, która wzbudza obecnie tak wiele kontrowersji. Badania pokazują, że najczęściej wśród owoców modyfikowane są melony, banany i papaje.

Pięciocyfrowy kod rozpoczynający się od ’9′

Jeśli widzisz ten rodzaj kodu, oznacza to, że owoc był uprawiany przy użyciu starych metod naszych przodków: własnymi rękami i bez żadnych środków chemicznych. Są to produkty organiczne.

CwLXxJnWYAES_Kt

Brak kodu PLU Wydawać by się mogło w takim razie, że najbezpieczniej będzie szukać owoców bez naklejek. Otóż nic bardziej mylnego! Taki produkt niewiadomego pochodzenia ciężko w jakikolwiek sposób przypisać i dojść do tego skąd pochodzi. Jeśli nie ma etykiety, są szanse, że została ona usunięta z konkretnego powodu! Warto na to także zwracać uwagę.

cyfry_na_owocach_2

Nie pozwólmy na to, aby nami manipulowano. Powinniśmy być świadomymi konsumentami.

źródło: www.popularne.pl


Freedom

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org
Freedom

Latest posts by Freedom (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

79 − = 78