Permakultura w teorii i praktyce Bena Lazara [WIDEO]

Permakultura

Permakultura to termin, który coraz częściej pojawia się w dyskusjach dotyczących zdrowego stylu życia, na forach internetowych i w mediach społecznościowych. Większość osób kojarzy tę nazwę jedynie z ekologicznym ogrodnictwem, choć w rzeczywistości kryje się za nią o wiele więcej. Niedawno przeprowadziliśmy ciekawą rozmowę z jednym z czołowych przedstawicieli permakultury w Polsce – Benem Lazarem, który nie tylko opowiedział nam o tym czym jest permakultura, ale także zwrócił uwagę na jej rozwój w Polsce oraz zdradził informacje na temat najbliższych, prowadzonych przez niego warsztatów. Zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego wywiadu z Benem i łapania permakulturowego bakcyla.

Permakulturowe Wibracje

Z Benem Lazarem spotkaliśmy się 13 maja w Parku Bródnowskim w Warszawie podczas Pikniku Festiwalu Wibracje, który zgromadził osoby zainteresowane ekologią, medycyną naturalną, rozwojem osobistym oraz zdrowym stylem życia. Wydarzenie to skłoniło do zastanowienia się nad tym jak permakulturowe rozwiązania mogą być wprowadzane w mieście. Ben Lazar zwrócił uwagę, że doskonałym pomysłem na wspieranie mniejszych gospodarstw i producentów są kooperatywy i wszelkie działania związane z suwerennością żywnościową.

Zobacz wideo nagranie z Benem Lazarem

Ale czym w ogóle jest permakultura?

Permakultura, choć kojarzona głównie ze specjalnymi metodami uprawy, szczególnie z podwyższonymi grządkami, jest w rzeczywistości pojęciem o wiele szerszym i powstało z permanentnej agrokultury. Jak wspomina Ben Lazar, permakulturę rozumieć należy jako całościowe projektowanie ekosystemów, a w tym także odpowiednie wpisywanie siebie w ekosystem. Co za tym idzie pojęcie permakultury dotyczy zarówno systemów rolniczych, jak i siedzib ludzkich. Takie projektowanie nastawione na współpracę z naturą możliwe jest dzięki podglądaniu gotowych rozwiązań czyli obserwacji. Zaleca się, by trwała ona przynajmniej rok, by móc zobaczyć dany teren o każdej porze roku.

Permakultura a rolnictwo

Również permakulturowe rolnictwo to nie tylko podniesiona grządka. Kluczową kwestią jest między innymi właściwe nawadnianie, a więc sposób pozyskania wody i metody gospodarowania jej zasobami. Szczególnie istotny element w przypadku permakulturowego rolnictwa stanowi deszczówka, a także kompostownik, dzięki któremu gospodarstwo może nawozić ziemię bez użycia środków chemicznych.

Warsztaty objazdowe

Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o permakulturze więcej Ben Lazar organizuje warsztaty objazdowe, które odbywają się w gospodarstwach, które chciałyby zrobić swój permakulturowy projekt oraz przyciągnąć do siebie ludzi. Pozwala to nie tylko zebrać ciekawe pomysły, ale także zbudować wspierającą się sieć osób zainteresowanych tematem.
Najbliższe warsztaty odbędą się w lipcu. Na stronie permakultura.edu.pl dostępne są informacje na temat lokalizacji poszczególnych wydarzeń. Zapraszamy Was szczególnie na warsztaty Bena Lazara, które odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Freedom w Jabłonce. Obserwujcie nas uważnie na naszym FB, a z pewnością nie przegapicie informacji o tym zdarzeniu lub zapisujcie się na warsztaty w Jabłonce za pośrednictwem strony permakultura.edu.pl 

W Polsce permakultura dopiero raczkuje, choć widać, że jej popularność jest coraz większa. Na swojej stronie permakultura.edu.pl Ben Lazar zebrał kilkadziesiąt miejsc w Polsce, które zasady permakultury starają się wdrożyć u siebie. Serdecznie zapraszamy Was do przejrzenia tej listy i obejrzenia całego wywiadu z Benem.